[Z]Group | [Z-TR] Oyuncu Topluluğu

Tam Versiyon: Linux nedir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: 509px-Tux.svg.png]

Linux nedir? Vikipedi'den alıntı:

Kod:
Linux veya GNU/Linux;  Linux çekirdeği ve çeşitli GNU araçları üzerine kurulmuş işletim sistemlerinin genel adıdır. Linux çekirdeği ve GNU araçları açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsizdir. Kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir.

İşletim sistemi ismini Linus Torvalds tarafından yazılan Linux çekirdeğinden alır.

Linux sistemlerin Windows ve Mac OS'ten farkları şunlardır:

-Açık kaynak kodlu olması
-Bir çok makineye uyumlu olması
-Sistem kaynaklarını verimli kullanması
-Güncelliğini kaybetmemesi

Bu listeyi uzatabiliriz fakat gerek yok.

Linux sistemi bir çok cihazda aktif olarak kullanılmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, otomasyon sistemleri, tek bir board üzerine inşa edilmiş bilgisayarlar vs.

Linux sistemi genelde dağıtımlarla dağıtılır. Bu dağıtımlarda bir masaüstü ortamı, belli başlı GNU araçları ve yardımcı programlar bulunur. Bu dağıtımlardan en çok bilinenleri şunlardır:

-Debian
-Ubuntu
-openSUSE
-Arch Linux
-Fedora
-Linux Mint
-Manjaro
-Red Hat Enterprise Linux
-CentOS

Kullanıcılar bu dağıtımlardan herhangi birini seçip kullanabilirler. Başlangıç düzeyindeki kullanıcılara Ubuntu tavsiye edilir. Vikipedi'den alıntı kısmı hariç gerisini ben yazdım. İleride bu bölümü dolduracağım.
RHEL alt yapısı kullanan Centos var onu da yazaydın. Smile Dolduralım tavsiye veririz v.s.

Şuan Lxle isosu bitmek üzere iniyo. Birazdan kurup denicem.
Yararlı konu olmuş, Ellerine sağlık.
(28-08-2016, Saat: 00:21)Toreador Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]RHEL alt yapısı kullanan Centos var onu da yazaydın. Smile Dolduralım tavsiye veririz v.s.

Şuan Lxle isosu bitmek üzere iniyo. Birazdan kurup denicem.

Unutmuşum eklerim. LXLE denedim kurulumda çok yavaş çalışıyor. Kurulduktan sonra sistem sorunsuz. Hızı vs. gayet iyi.

(28-08-2016, Saat: 03:06)Kaptan-i Derya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Yararlı konu olmuş, Ellerine sağlık.

Eyvallah.
ben de kurdum şimdi lxle güncellemeye çalışıyorum
Konu Sabitlendi.
Yararlı konu Big Grin
kurduktan sonra eğer dual boot yaptıysanız partitionu silmeyin