User

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
|| Counter Strike 1.6 || Rehber
#1
Hayatında Counter Strike Oynamamışlar İçin Yararlı Bi Rehber 

Yardımımızı bir takım sorulara cevap vererek yapacağız. 

CT (counter terörist) ve T (terörist)ler kimdir? 
Silahları nasıl alabilirim? 
Nasıl para kazanacağız? 
Takım Oyunu da ne demek ? 
Neden düşmana doğru bir şekilde nişan alamıyorum? 
Nasıl taktikler uygulamalıyım? 
Oyun sırasında nerelerde bulunmam benim için daha iyi olur? 


Oyunu oynamaya başlayacağınızda karşınıza çıkacak birtakım sorulara cevap verelim şimdi de: 


CT (counter terörist) ve T (terörist) ler kimdir? 
Counter-Strike Source de (CSS) birbiri ile savaşan 2 farklı takımdan oluşan bir takım oyunudur. Terörist'ler için ya bombayı yerleştirme görevi yada diğer bir görev olan rehine görevi bulunmaktadır. Counter-Teröristler görevleri ise bunların tam tersidir, yani bombayı verilen süre de teröristlere bombayı kurmalarını engellemek ve kendi bölgelerini korumaktır diğer bir görev olan haritada rehinelerin olduğu yere belirli bir süre içerisinde gidip rehineleri başlangıç noktasına götürmek veya teröristleri etkisiz hale getirmektir. Bu görevler için 1 turda 3-5 dakikalık bir süre verilir. Bu süre zarfında bir taraf, bombayı patlatarak veya etkisiz hale getirerek kazanan taraf olur. Doğal olarak kazanan taraftaysanız veya hayatta kalırsanız yanınızdaki malzeme size kalır. Ayrıca kazanan taraftaysanız para da kazanırsınız ve bu para ile yeni silahlar alabilirsiniz. 

Silahları nasıl alabilirim? 
Başlangıç noktasında "B" tuşuna basarsanız satın alma menüsü açılır. Bu menüde size bir takım alternatif silah kombinasyonları sunar. Ama isterseniz siz de soldaki silah menülerinden kendi kombinasyonunuzu yaratabilirsiniz. Yada "otomatik seç" tuşuna basarak oyunun size sunduğu alternatif kombinasyonun seçebilirsiniz. Genellikle bulunduğunuz takımda en çok kullanılan silahlar seçilir. Mesela Teröristlerde iseniz AWP alırsınız. Ama Counter-Teröristlerdeyseniz size bir de bomba imha ekipmanı verir. Silah seçimini takım taktiğinize göre seçmeliniz. Sniper silahını veya AWP'yi seçmek size ve takım taktiğindeki görevinize göre seçmeniz önerilir. 

Nasıl para kazanacağız? 
Tabi ki de size verilen görevi yerine getirerek kazanacaksınız. Bazen bir bomba düzeneğini kurarak, bazen imha ederek, bazen rehineleri kurtararak, bazen de karşı tarafı yere sererek kazanacaksınız. Mesela bomba kurmak size para kazandırdığı gibi 3 puan da kazandıracaktır. Bu durum az önce söylediklerimiz için de geçerlidir. Tabi paranız bazen istediğiniz silahı almaya yetmeyebilir. O zaman da para biriktirmeniz gerektiği ortaya çıkar. Eğer hayatta kalırsanız malzemeleriniz size kalır ve küçük bir malzeme takviyesi veya silah değişikliği yaparak istediğiniz silah ve malzemelere kavuşabilirsiniz. 

"Takım Oyunu" da ne demek ? 
Counter-Strike oyununda takım oyununa ne gerek var,ben kendi kendime oynuyorum denir genellikle,ancak takım oyunu Counter-Strike'ın felsefesini oluşturur ve bu yüzden de önemlidir. Öncelikle takım oyunu size rahatlık ve güvence sağlar. Arkanızda takım arkadaşınızın olduğunu bilirsiniz. Takım oyunu nedeniyle size düşen görevi yerine getirmek için gerekli silahı almanız da önemlidir tabi ki. 

Neden düşmana doğru bir şekilde nişan alamıyorum? 
Quake ve Doom gibi oyunlarda öneli olan silah seçimi Counter-Strike'da da önemlidir. Aldığınız silah ile düşmanınıza ardı ardına 5-6 el ateş etmemelisiniz. Çünkü böyle yaparsanız isabet oranınız azalır ve mermiler isabet etmez. Eğer 3 atışta isabet ettirmek istiyorsanız sizin için en iyisi AK ve Colt'dur. Ama tabi doğal olarak kafaya nişan almak ve kafadan vurmak en iyisidir. Bu arada hedefi tutturmada bir yöntem daha vardır. O da yere ateş ederek mermileri yerden sektirip düşmana isabet ettirmenizdir. Bu şekilde de düşmanı alt edebilirsiniz. Tabi ki bu sorununuzun nedeni internet bağlantınızdan kaynaklanabiliyor da olabilir yani diğer adı ping yükselmesidir. Eğer bir iletişim programı veya download programı benzeri yani bant genişliğinizi azaltan bir program çalıştırıyorsanız bunları kapatmalısınız. Çünkü veri alışverişi hızlı olan önce ateş ettiği için kazanır. 

Nasıl taktikler uygulamalıyım? 
Bunu bir örnek ile anlatalım. Mesela giriş ve çıkışlarda beklemek, size büyük bir avantaj sağlar. Bu sayede düşmanı ilk siz görürsünüz ve bu sayede karşınızdaki düşmanı yenebilirsiniz. 

Takımın görevi de taktikte oldukça önemlidir. İyi bir taktik ve taktik uygulama, hızlı bir saldırıdan daha iyidir. Mesela Flashback ve gaz bombası atarak karşı tarafa avantaj sağlayabilirsiniz. Bu 2 bomba sayesinde düşmanınızın görüşünü bozabilirsiniz. Flashback düşmanınızın gözünü alır ve onun ekranın beyaz olmasını sağlarken gaz bombası ortamı dumana boğarak görüş uzaklığını azaltır. Eğer siz böyle bir şey maruz kalırsanız; falshback için flashback havadayken flashbacke sırtınızı dönebilir veya yere bakabilirsiniz. Böylece flashbackin size etkisini azaltabilirsiniz. Gaz bombası içinse hemen gaz bombasının içinden geçerek görüş uzaklığınızı arttırabilirsiniz. 

Oyun sırasında nerelerde bulunmam benim için daha iyi olur? 
En iyi yerler yüksek yerlerdir. Çünkü bu yerlerden her yeri görebilirsiniz ve bu sizin lehinize bir şeydir. Karanlık köşelerde de durarak baya bir düşman da indirebilirsiniz. Ama bu taktikleri devamlı uygulamanız tasfiye edilmez çünkü karşınızda ki oyuncu bir insan yani siz nasıl pusu kura biliyorsanız onlarda diğer turda bulunduğunuz yeri tespit ederler ve sonuçta kaybedersiniz sizin için en avantajlı taktik devamlı yer değiştirmek olarak söyleyebiliriz
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi