Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karadelik Hakkında Bilgiler
#1
✦  Karadelik ✦  

Genel görelilik kuramı tarafından varlıkları tahmin edilen karadelikleri diğer gökcisimlerinden ayıran en önemli özellik etraflarında bir olay ufku oluşmasıdır. Karadeliği çevreleyen küresel bir yüzey olan olay ufkunun üzerinde kurtulma hızı ışık hızına eşittir. Olay ufkunun içinde ise kurtulma hızı ışık hızından daha büyüktür. Görelilik kuramına göre, kütleli ya da kütlesiz herhangi bir cismin ışıktan daha hızlı hareket etmesi mümkün olmadığı için bir kez olay ufkunu geçip karadeliğe düşen herhangi bir cisim bir daha karadeliğin çekiminden kurtulup dışarıya çıkamaz. Dolayısıyla bir karadelik kendi ışığı ile doğrudan gözlemlenemez. Fakat bu bir karadeliğin özellikleri hakkında hiçbir bilgi edinemeyeceğimiz anlamına da gelmiyor. Karadeliğin olay ufkunun dışında kalan yerlerde sebep olduğu değişikliklere bakarak kütle, açısal momentum ve elektrik yükü gibi özelliklerini belirlemek mümkün.


Karadelikler hayli basit nesnelerdir. Elektrik yükleri, kütleleri ve açısal momentumları bilindiği zaman tüm özellikleri belirlenebilir. Karadelikler çoğunlukla yüksüz nesnelerin çökmesi ile oluşacağından, karadeliğin toplam elektrik yükünün sıfır olması beklenir. Dolayısıyla elektriksel olarak yüksüz bir karadeliği kütlesi ve açısal momentum büyüklüğü tanımlar. Çok sayıda parçacık içeren sistemlerin, örneğin yıldızların ve gezegenlerin fiziksel durumunu ifade etmenin hatta belirlemenin zorluğu ile karşılaştırıldığında karadeliklerin tüm fiziksel özelliklerinin sadece üç sayı bilinerek hesaplanabilmesi fizikçi J. A. Wheeler tarafından “karadeliklerin saçı yoktur” biçiminde ifade edilmiştir. Olay ufku kusursuz bir küresel yüzey olduğu için bu ifade gayet uygundur. Karadeliklerin, özelliklerinin birkaç sayı ile ifade edilebilmesi bakımdan, temel parçacıklara benzediği de söylenebilir.


  Karadelik İle ilgili kitap ; Kara Delikler Konuya'la ilgili Görseller ;

Kaynakça ; Bilim Genç

Bul
Cevapla
#2
bana göre bütün karadelik hakkında bilgiler yalan.
Bul
Cevapla
#3
Ahahaha tam isabet @Roger
Bul
Cevapla
#4
(30-06-2017, Saat: 01:02)Roger Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @katliam sana göre dünya düz zaten buna inanmanı beklemek saçma olur.

düz dünya teorisine inanmıyorum ki ?

+ ne zaman dünya düz dedim ben ?
Bul
Cevapla
#5
krdş npyn korktum
Bul
Cevapla
#6
Korkacak bişey yok dostum gerçekleri aktarıyoruz. Şarkıdan korkmuşsundur muhtemelen ...
Bul
Cevapla
#7
(30-06-2017, Saat: 12:58)Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Korkacak bişey yok dostum gerçekleri aktarıyoruz. Şarkıdan korkmuşsundur muhtemelen ...

aynen bi an dün gece çıktı donuma şeettim
Bul
Cevapla
#8
Müzikten korktuysanız Özür Dilerim. Öteki bilgilerinize daha iyi bir şarkı koyarım ...
Bul
Cevapla
#9
Hem Beyblade hem de Harry Potter seven birisi, nasıl olur da kuantum fiziği ile bu kadar ilgilenebilir çok ilginç doğrusu.
Bul
Cevapla
#10
Kalbimdeki deliğe benziyor...
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuyruklu Yıldız Hakkında Bilgiler Hiwatari 1 1,935 14-07-2017, Saat: 13:09
Son Yorum: V_Groove
  Kutup Işıkları Hakkında Bilgiler Hiwatari 4 2,459 10-07-2017, Saat: 20:41
Son Yorum: Ekotekomeko1[RED]
  Göktaşı Hakkında Bilgiler Hiwatari 2 2,127 09-07-2017, Saat: 17:57
Son Yorum: Hiwatari
  UFO ve Uzaylılar Hakkında Bilgiler Hiwatari 7 3,181 04-07-2017, Saat: 21:43
Son Yorum: Escapist[GsR]
  Satürn Hakkında Bilgiler Hiwatari 0 1,879 03-07-2017, Saat: 22:56
Son Yorum: Hiwatari

Hızlı Menü: