Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOBA - Dota ve League of Legends Arasında ki Farklar
#1
[Resim: https://store.donanimhaber.com/78/dd/d5/...81b5a7.jpg]

MOBA Nedir?

MOBA kelimesi Multiplyayer Online Battle Arena anlamına gelmektedir. Moba mantığı ilk önce bir Starcraft haritası olan Aeon of Strike ile gün yüzüne çıkmıştır. Bu oyundan sonra özellikle Warcraft 3 oyununda pek çok Moba oyunu yapıldı. Bunların en başarılısı tahmin edeceğiniz üzere Dota All-Stars'tı ancak bunun dışında bir türk yapımı Warcraft III haritası olan Er Meydani, D-Day Judgemet(DotA Allstars'tan önce çıkan bir haritaydı) ve Angels Arena haritaları benim Warcraft III'te oynadığım ve epeyce sevdiğim MOBA'lardı. Ancak tabii ki de Moba türünde oyunların altın çağı DotA Allstars ile başladı demek pekte yanlış olmayacaktır.

Bir Warcraft haritası olmasına rağmen zamanla inanılmaz popüler olmaya başladı ve çoğu kişi Warcraft'ı yalnızca DotA oynamak için kullanır hale gelmişti bile. Hal böyle olunca pek çok kişi Warcraft 3'ü kullanarak yeni mobalar geliştirmeye başladı. MOBA'nın gücünü fark eden firmalar ise herhangi bir oyuna bağlı kalmadan sıfırdan yeni MOBA oyunu geliştirmeyi planladılar. Bu ilk önce Heroes of Newerth adlı oyun ile oldu. Heroes of Newerth tamamen DotA'nın kopyası idi. Heroların kullandıkları skiller bire bir DotA ile aynı idi yalnızca skill isimleri ve hero isimlerinde farklılık vardı. Bazı DotA oyuncuları Heroes of Newerth'a geçiş yapsa da Heroes of Newerth'ta bir sorun oluştuğunda bu sorunun düzeltilmesi DotA All Stars kadar çabuk olmuyordu. Bu nedenle Heroes of Newerth yavaş yavaş kan kayıp etmeye başladı. Ardından DotA All Stars'ın yapımcılarından biri olan Eul'u bünyesinde barındıran Riot Games League of Legends'ı piyasaya sürdü. Bu olaylar yaşanırken Icefrog'un DotaA All Stars haritasını Blizzard'a satacağı ile ilgili dedikodular etrafta dolanıyordu. Icefrog oyunu Blizzard'a sattığı taktirde DotA All Stars'ın gelişiminin duracağı gerekçesi ile oyunu Blizzard'a satmadı. Bu olaylardan çokta uzun bir süre geçmeden Icefrog'un Dota için Valve ile çalışacağı ortaya çıktı ve Dota 2 duyuruldu. Kısaca MOBA oyun türünün hikayesinin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Dota 2 ve LoL Arasında Ki Farklar
İşin temelinde her moba da hedef aynıdır. Tıpkı LoL ve Dota 2'de ki hedefin aynı olduğu gibi. Her iki oyunun da temel hedefi rakibin ana binasını yok etmektedir. Rakibin binasını yok eden takım oyunu kazanır. Ancak tahmin edileceği üzere bu özellik dışında her iki oyun arasında fazlasıyla fark bulunmakta. Kısaca bu farklerdan bahsetmek gerekirse ;

- İlk önemli fark deny sistemidir. Dota 2'de deny sistemi yer alırken LoL'da bu sistem yer almamaktadır. Deny sistemi şu şekilde işlemektedir. Dota 2'de creep(minion)ların canı belirli bir yüzdenin altına indiğinde kendi creepinizi öldürebilirsiniz. Bu sayede rakibin para ve exp kazanmasını engelliyorsanız. Ayrıca Dota 2'de sadece creepler değil aynı zamanda binalar ve dost heroları da deny etme şansına sahipsiniz.

- Dota 2'de bir hero öldüğünde o anki parasının belirli bir miktarını kayıpeder. Ancak LoL'de böyle bir durum yoktur.

- Her iki oyunun haritası açısından ciddi farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin LoL haritasında yükseltiler yer almamaktadır. Ancak Dota 2'de yükseltiler yer almaktadır. Bu olaya bir örnek vermek gerekirse bir yükseltinin üstünde bulunan bir oyuncuya o yükseltiden daha alçak bir yerden vurmaya çalışırsanız Dota 2'de saldırınızın ıska geçme şansı vardır. Ayrıca bu yükseltilerde bulunduğunuzda daha fazla alanı görebilirsiniz.

- LoL'da  Baron yer alırken Dota 2'da Roshan yer almaktadır
.
- Her iki oyunda da jungle kavramı ye alsa da Dota 2'de oyunun başında Jungle'a girebilecek heroların sayısı sınırlıdır. Ayrıca genellikle oyuncular Jungle'a girmeyi tercih etmezler.  Daha doğrusu LoL'ta neredeyse her oyunda jungle da kasan bir hero bulunur.

- LoL'ta itemler çok önemlidir. Örneğin Dota 2'de support oynayan bir heronun fazla itemi bulunmasa da oyunun kazanılmasında kritik rol oynayabilir. Ancak LoL'ta Support heroların da itemlere ihtiyacı vardır.

- LoL'ta oyun genellikle Early Game inanılmaz pasif geçer ve her oyuncu farm yapmaya odaklanır. Dota 2'de ise hard-carry heroların amacı farm yapmak olsa da diğer oyuncular farm yapmaktan ziyade rakibin farm yapmasını engellemek ve rakibi öldürmeye yönelik oynamaktadır. Hatta Dota 2'de henüz creepler çıkmadan pek çok oyunda ciddi savaşlar bile dönmektedir.

- Dota 2'de Turn Rate denen bir sistem vardır. Ancak bu özellik LoL'de yer almıyor. Turn Rate denen bu sistem heroların direkt olarak arkasını dönmesini engeller. Kısacası Dota 2'de geriye tıkladığınızda heronuz 1 ila 0.4 saniye arasında değişen bir süre içerisinde arkaya dönecektir. Bu süre her hero da farklıdır. Ayrıca Batrider'ın Sticky Naplm skilli ve Medusa'nın Stone Gaze skilli Turn Rate sürenizi doğrudan etkiler.

- LoL'ta Türkiye sunucusu bulunmaktadır ancak Dota 2'de Türkiye'ye özel bir sunucu bulunmuyor.

- LoL her ne kadar F2P bir oyun olsa da istediğiniz zaman istediğiniz heroyu alamıyorsunuz. Kısacası heroları satın almanız gerekiyor bunu oyun içerisinde kazandığınız puanlar ile yapabildiğiniz gibi para ile de satın alabilirsiniz.

- LoL Türkiye'ye fazlası ile önem gösteriyor. Özellikle Türkiye'de yapılan resmi LoL turnuvaları ciddi manada inanılmaz kaliteli. Buradan bir kez daha Riot Games'e Türkiye'ye gösterdiği ilgi için teşekkür etmek istiyorum

- LoL'un Matchmaking sistemi Dota 2'ye nazaran biraz daha iyidir.

- Dota 2'nin Steam Workshop desteği sayesinde oyuncular kendi tasarladıkları eşyaları herkes ile paylaşabilmektedir.

- Her iki oyunda sık sık güncellenmektedir. LoL bu konuda biraz daha öndedir. Her iki oyunda da bir bug oluştuğunda hızlı bir şekilde fix yaması yayınlamaktadır. LoL'ın bir adım önde olmasının en büyük sebebi daha sık bir şekilde oyuna yeni hero eklemeleridir. (Kişisel görüşüm yeni heroların oyunun denge etkenini fazlası ile etkilediği yönünde bu konuda LoL'ü pek sevmiyorum ben.)

- Bunu eklemeden edemeyeceğim Dota 2'de bir rus faktörü vardır. Eğer takımınızda birden fazla rus varsa muhtemelen oyunu kayıpedersiniz

- Dota 2'de gece ve gündüz sistemi yer almaktadır. Bu sistem sayesinde gündüzleri daha fazla görüş alanına sahip olurken geceleri daha az görüş alanına sahip olursunuz. Ayrıca Night Stalker, Luna ve Lycan gibi heroların gece görüş avantajı olan skilleri vardır. Ancak LoL'de böyle bir sistem yer almamaktadır.

- LoL'ta Türkçe seslendirmeler de yer almaktadır.

İşin Özeti;

Dota köklü eski ve bu işin başlangıcı. League of Legends bedava oyun diye her yerde reklamı yapıldığından popüler olmuş bir oyun. Buna sürüyle benzetme yapılabilir ama gerek yok.
System // CPU: Intel i3 4160 3.20 Ghz - GPU: Zotac GTX 1050Ti OC Edition - RAM: Corsair 12 GB 1600 MHz
Gear // Mouse:Corsair Scimitar RGB - Keyboard:Corsair STRAFE Red - Mousepad:World of Warcraft Legion Collecter's Edition -Headset:Steelseries Siberia v2 Natus Vincere
Bul
Cevapla
#2
peki dota'da lol'dekine benzer hikayesel bir boyut var mı? mesela, oyun içinde, hikayesel olarak 2 tane karşıt hero geldiğinde birbirlerine özel tauntları olabiliyor. Her şampiyonun ayrı hikayeleri var ve bazen kurgusal olarak bir kaç şampiyonun içimde geçtiği bir short story hazırlıyor.

Dota'da böyle bir olay var mı acep?
Bul
Cevapla
#3
(25-01-2017, Saat: 01:38)V_Groove Adlı Kullanıcıdan Alıntı: peki dota'da lol'dekine benzer hikayesel bir boyut var mı? mesela, oyun içinde, hikayesel olarak 2 tane karşıt hero geldiğinde birbirlerine özel tauntları olabiliyor. Her şampiyonun ayrı hikayeleri var ve bazen kurgusal olarak bir kaç şampiyonun içimde geçtiği bir short story hazırlıyor.

Dota'da böyle bir olay var mı acep?

Dota nin karakterleri Warcraft hikayeleri olduklarından World of Warcraft a kadar hikayeleri aynıdır mesela Drow Ranger aslında sylvanas windrunner, omniknight uther (baş paylaşın). Yani hikayesi daha köklü ve sağlamdır. Kitabı bile vardır önemli karakterlerin terrorblade illdan stomrage mesela
System // CPU: Intel i3 4160 3.20 Ghz - GPU: Zotac GTX 1050Ti OC Edition - RAM: Corsair 12 GB 1600 MHz
Gear // Mouse:Corsair Scimitar RGB - Keyboard:Corsair STRAFE Red - Mousepad:World of Warcraft Legion Collecter's Edition -Headset:Steelseries Siberia v2 Natus Vincere
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [Z] Dota 2 - Tartışma & Kaynaşma Spawn 1 2,386 24-01-2017, Saat: 18:43
Son Yorum: Toreador

Hızlı Menü: